microcspv    "time is not money"
logo Marilyn



2009-03-25

Beindul a 16. Titanic

Március 26-án kezdődik a 16-ik Titanic Nemzetközi Filmfesztivál, röviden a Titanic, a jól bevált, pár éve már tavaszi filmfesztiválunk.

Idén 56 filmet vetítenek le számunkra a Titanic szervezői (lásd itt), 8 szekcióba gyűjtve ezeket a filmeket, és külön szekcióba rendezve azokat, amik versenyre kelnek a fesztivál díjáért, a Hullámtörőkért.

A nyitógála filmje egy Cannes-i díjnyertes maffiafilm, a Gomorra lesz, Matteo Garrone fiatal olasz rendező hatodik nagyjátékfilmje, ami a nápolyi maffia életébe enged bepillantást, a nápolyi camorra kegyetlen világába. A film nemcsak nyitófilmként funkcionál, de később még kétszer is levetítik a közönségnek is, így március 26-án a Toldi moziban, és március 28-án a Kino moziban. A csütörtöki vetítésen jelen lesz a film egyik főszereplője, Salvatore Cantalupo, aki szívesen beszélget a film után a közönséggel.

A fesztiválra 58 film nevezett be, és végül 56 film került bele az erős programba. Újdonság, hogy a Vörösmarty mozi helyett idén a Kino mozi lépett elő fesztivál-helyszínként, a további Titanic-helyek az Örökmozgó, a Toldi mozi és az Uránia Nemzeti Filmszínház lesznek.

A versenyfilmeket egy 3 tagú zsűri bírálja el, aminek az elnöke a Titanic által (is) felfedezett izlandi rendező, Baltasar Kormákur, aki tavaly a fesztivál díjnyertese lett, a Vérvonal c. filmjével. A további tagok: Enyedi Ildikó filmrendező (Simon Mágus) és Pohárnok Gergely operatőr (Fekete Kefe, I Love Budapest, Cukorkékség, stb).



A Titanic-on vetített filmek nagyon nagy részét később nem láthatjuk itthoni forgalmazásban, így például a Francia Zátonyok nevű szekció 5 filmje közül még egynek sem akadt forgalmazója. Így tehát folytatódik az a hagyomány, hogy a Titanic sok napon keresztül (11 nap) vetít relatív sok filmet (56 db-ot idén), és ezeket pici kivétellel később már nem láthatjuk sehol sem, csak itt.



A nagy számok rendje miatt észnél kell lennünk, ha nem akarunk lemaradni valamely, később jónak kikiáltott filmről, és egy kicsit meg kell terveznünk a Titanic táncrendet.

A Cspv-nek nincs még konkrét ajánlat-listája, de azért egy-két filmre felhívnánk a figyelmet..)





Ilyen a Berlin Calling, ami a lista elején áll, miután a pompás zenéje, története, színészei és eredeti hangulata (ami a trailerből jött le) alapján kultfilmnek ígérkezik. A film április 3-i díszvetítésén (amire jegyeket lehet venni) jelen lesz a film fiatal rendezője, Hannes Stöhr és a két főszereplő is (Paul Kalkbenner és Rita Lengyel).

Az idei Oscar-díjas dokumentumfilm, a Man On Wire (Ember a Magasban) egy 1974-es kötéltáncos mutatványról, és azzal kapcsolatos előkészületekről szól. Philippe Petit a World Trade Center két tornya közé kifeszített drótkötélen egyensúlyozott 1974-ben. A film kevésbé magáról a mutatványról, inkább az előkészületekről mesél: a hat évig tartó tervezésről Párizsban és New Yorkban, valamint a végrehajtáshoz összeállt különös kompániáról, köztük értetlen amerikaiakkal, gyanakvó franciákkal és egy szál ausztrállal, akit csak Ausztrálnak neveznek.

Az Észak c. norvég film egy izgalmas skandináv drámának ígérkezik. A március 31-i Uránia-beli vetítése után a film főszereplőjével találkozhatnak a jelenlevők.

A francia Karácsonyi Történet egy eléggé kemény drámának tűnik, olyan, amire általában a franciák képesek. A főszereplője Catherine Deneuve, akinek a neve már garancia a komoly filmre. (Ez a film sem kerül később hazai forgalmazásba, a jelen állás szerint).



A Sárga Zsebkendő egy indiai-angol rendező filmje, egy különös road movie, William Hurt-tel és a Twilight-os Kristen Stewart-tal a főszerepekben.



A Jelölt egy izgisnek ígérkező dán politika thriller, az egyik ismert dán színésszel, Nikolaj Lie Kaas-szal a főszerepben.



A Titanic zárógáláján a Pankrátor (The Wrestler) c. drámát vetítik, Darren Aronofsky (Pi, Requiem Egy Álomért) rendezésében, a visszatérő (de már másképp kinéző) Mickey Rourke-val a főszerepben. A filmet később, május 7-től az SPI hozza be a magyar mozikba.

A filmeket eredeti nyelven, angol felirattal és magyar hangalámondással vetítik. Mindegyik moziban egységesen 890 ft-ért vehetünk belépőket a Titanic-filmekre.



A Titanic-on mindig szoktunk különlegességeket találni, minden évben van egy-két olyan film, amit rossz lett volna kihagyni, most így, előrekukkantva a programban, lehet, hogy még több ilyen is lesz. A 890-es jegyár végülis nem mondható soknak, tekintve, hogy már a művész mozik is hasonló jegyárakkal dolgoznak (általában 750-el) a kezdvezményes napokon.



Azt még nem tudjuk, melyik mozi büféje lesz a fesztivál "spontán helye", ahova be lehet ülni a filmek előtt-után, beszélgetni, sörözni, borozni, tovább nyújtva a mozi-élményt, de mi valami miatt a Toldit választanánk erre a célra. (Nem tudunk róla, hogy a szervezőkben felmerült volna egy Titanic-kocsma-féleség kialakításának ötlete..)).

Akárhogyis, lehet, hogy kissé elszigetelt mozizás élményünk lesz a 4 Titanic-helyszínen, és hogy kevés Titanic-os barátunkba szaladunk bele a fesztivál idején a szétszóródás miatt, de a filmes mezőny jónak tűnik, és a 11 nap alatt biztosan jól fogjuk érezni magunkat a Titanic környezetben.

A Titanic-mellékletünk ez.
-olasz-
2009-03-25

Címkék: