A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet hétfőn bírálta az amerikai kormányt a védelmi minisztérium által készített stratégiai tanulmány miatt, amely a már zajló súlyos klímaátalakuláson keresztül a közeljövőben egy újabb jégkorszak vízióját vetíti előre.

A Greenpeace szerint ha már maga a Pentagon is ezt a forgatókönyvet erősíti meg, az amerikai elnöknek ratifikálnia kellene az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséről intézkedő kiotói klímavédelmi jegyzőkönyvet, különben maga is részessé válik a jövendő katasztrófában.

A tanulmány szerint az évekig tartó fokozódó felmelegedés a Föld ökológiai rendszerét úgy alakítja át, hogy a tengerek vízének felhígulása, sótartalmának csökkenése az északi féltekén a Golf-áramlat meleget hozó hatását csökkenti, ezáltal a kezdeti felmelegedést követően az északi félgömbön jelentős lehűlés várható.

Az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményhez csatolt Kiotói Jegyzőkönyvben, 1997. decemberben, a fejlett ipari országok kötelezettséget vállaltak arra, hogy a 2008 és 2012 közötti időszakra az 1990-es szinthez képest átlagosan 5,2 százalékkal csökkentik az üvegházhatás kialakulásában szerepet játszó hat gázféleség, mindenekelőtt a széndioxid kibocsátását. Az Európai Unió és Ausztrália 8-8 százalékos, az Egyesült Államok 7 százalékos, Kanada és Japán pedig 6-6 százalékos csökkentést vállalt.

A kibocsátás 35 százalékáért felelős Egyesült Államok azonban nem kívánja ratifikálni a szerződést, amely így csak az orosz ratifikálással léphetne életbe. Csak így lenne meg ugyanis a szükséges, az összkibocsátás 55 százalékát adó országok ratifikálása. Egyelőre azonban az orosz fél sem hajlandó erre.

(forrás: MTI)