microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


::: cikkek -> filmekről

2009-08-27

Görögbe Fogadva

A turisták is változhatnak


Nia Vardalos-t furamód pont abban a szerepében bírtuk legkevésbé, amivel ismert és népszerű lett, a pufiság és a görögség humoros keresztezésével ható Bazi Nagy Görög Lagzi-ban. Azóta készített másfajta filmeket is, lsd. a 2004-es Nők Transzban-t, de most ismét visszatért sikere gyökeréhez, a görög vonalhoz, és a szinte egy-az-egyben rá kitalált szerepben remekül elszórakoztatta a nézőket.

Meggyőződésünk, hogy ez nem egy kifejezett "nyári film", ami elvileg más évszakban kevésbé működőképes, tény, hogy egy görögországi turistacsoport pár napos kalandjait követi végig, de van annyira ötletes és romantikus, hogy bármelyik évszakban élvezhessük.

Nia Vardalos ezúttal Georgia, a szülőföldjére hazatért görög lány, aki addig dolgozik idegenvezetőként egy lepukkant kis irodának, amíg fel nem veszik egy amerikai suliba, történelem szakra. A film az egyik "bevetését" mutatja be, ami szerencsés módon az összes résztvevő életére hatással lesz. A rendező egy igazi romantikus filmes, Donald Petrie, aki már 1988-ban készített Mystic Pizza-szintű romantikus filmeket, de az ő nevéhez fűződik a Szomszéd Nője Mindig Zöldebb c. klasszikus is, plusz ő rendezte a Beépített Szépség első filmjét, és a nagyon hosszú című, de azért elég jó Hogyan Veszítsünk El Egy Pasit 10 Nap Alatt c. Kate Hudson-Matthew McConaughey romantikus vígjátékot is.



Az a közös ezekben a filmekben, hogy bár mindegyik rendelkezik egy rendesen megírt forgatókönyvvel is, azért a rendezés sokat lendít a végeredményen, nem hagyja, hogy a cselekménybeli üresjáratoknál leüljön a film, kisebb apróságokkal terelgeti a figyelmünket, és így legtöbbször eléri, hogy egy végig élvezetes, kedves filmként gondoljunk vissza rájuk. Nem könnyű jó romantikus vígjátékot készíteni, erre hetente láthatunk példákat, mindenesetre Petrie elég jól érti a dolgát, és ez ebben az igazán kellemes vígjátékban is tisztán tükröződött.



Georgia, a főszereplőnőnk a szokásos csaj-problémákkal küzd, bár szereti a munkáját (mindenféle nemzetiségű, nem túl érdeklődő turistákat Görögország legszebb helyein végigvezetni), azért a mostani idegenvezetése eléggé mínusz 10-ről indul. Neki válogatják ki a legnehezebb turistákat, a leglerobbant buszt és szállásokat, és neki kell szót érteni a csoportjába került dagi és egyszerű amerikai sráccal, az érthetetlen ausztrálokkal, a kekec angolokkkal és más, sztereotíp módon bemutatott népséggel.



Ahogy elindul az út, és ezzel együtt az igazi cselekmény, konfliktusok tömkelegén kell keresztül verekednie magát főhősnőnknek, miközben időnként egy igazi görögországi idegenvezetésen érezhetjük magunkat, a főbb látnivalók felületes, rövid bemutatásával. Ez lesz a menet: a nehézkes turistacsoport, benne a sokféle (többnyire sztereotíp módon leegyszerűsítve bemutatott) karakterrel egy idő után kezd összerázódni, és Georgia, aki arról híres, hogy száraz, történelmi és kulturális adatokkal bombázza a mindenkori csoportját, most az idő teltével egyre jobban megtelik élettel (vagy ahogy a filmben görögül mondják, kefivel). Kellemes jellemfejlődésen megy mindenki keresztül, megismerik és megkedvelik egymást, és a sokféle karakter egy idő után egy verhetetlen turistacsoporttá válik, ahol mindenki felfedezi Görögország valódi szépségeit, és persze önmagukkal is tisztába kerülnek.



Bár olyan sok minden nem történik a filmben, egyszerűen jó nézni, szórakoztató és élvezetes, arról nem is beszélve, hogy közben kedvenc második otthonunk, Görögország helyein járunk, és az ottani csodás hangulatból kapunk egy nagy adagot, mialatt egy budapesti moziban kuksolunk (a film nagy részét a spanyol Alicante-ben vették fel, viszont kivételesen az Akropoliszon is forgathatott a stáb).



Georgia, vagy Nia Vardalos mellett Richard Dreyfuss a második főszereplő, aki Irv-öt, a folyton humorizáló, de mély emberismerettel és empátiával rendelkező özvegy férfit játssza, aki az út során Georgia fő segítője lesz. Tényleg nem túl sok minden történik, amit fordulatos cselekményként könyvelhetnénk el, de ez nem zavaró, mert az is elég, hogy Nia Vardalos folyton viccesen gesztikulál és beszél, Irv lelkizik, a többiek pedig kezdenek ellazult és normális turistaként viselkedni.



A Görögbe Fogadva tulajdonképpen egy kis költségvetésű, független film (17 millió dollár kb. a költségvetése), és a Fox Dearchlight döntött úgy, hogy finanszírozzák, olyan executive producerek színrelépésével, mint Tom Hanks, vagy felesége, Rita Wilson, aki a filmben egy pici cameo-szereplést is elvállalt. Egyébként a film családiasságát mutatja az is, hogy Vardalos férje és mamája is szerepet kapott a filmben, a férje a lelassult görög szálloda-portás, aki szexért cserébe akarja feladni Georgia levelét, a mamája pedig egy pillantra látszik, ahogy egy gyorsétteremben sorban áll.



Ha nagyon mélyen belegondolunk, biztosan tudunk hibákat vagy hiányosságokat felhozni a filmmel szemben, de ezt nem tennénk, mert tény, hogy kifejezett élvezet volt nézni, és remekül szórakoztunk rajta. Nia Vardalos pedig még sohasem volt ennyire szimpatikus és kedves, mint itt.
-olasz-
2009-08-27

Címkék:



:::::::
  LÁSD: Görögbe Fogadva info-file
:::::::  (My Life In Ruins 2009.)