73. Academy Awards bővebben ....


Ismét megtörtént az Oscar-gála, a Los Angeles-i Shrine Auditoriumban gyűltek össze a tavalyi hollywoodi filmek legjobbjai, hogy 23 kategóriában mérkőzzenek meg egymással az Oscar-szobrocskáért.
Az idei műsor a tiszta piaci profizmus jegyében telt el: egy 600 fős stáb gondoskodott a gáláról, a díjazottak szigorúan max. 45 másodpercig mondhatták el a köszönő beszédüket, és az egésznek olyan hangulata volt, mintha csak a nagy filmstúdiók versenyéről lenne szó, némi sztár-körítéssel. Ezen az Oscaron jóval kevesebb hírességet láthattunk, mint eddig, valószínűleg csak a jelöltek jöttek el, és ők is csupán a terem első három sorát töltötték meg. Ezen kívül még hiányoztak a filmek rövidebb-hosszabb bejátszásai is (csak az öt legjobb film-jelöltből játszottak le pár percet), hiányoztak az eddigi Oscar-gálák történeti áttekintései, és mindennel együtt egy sokkal csupaszabb show-műsort láthattunk idén, mint eddig bármikor.
Minden menetrend szerint működött, de hiányzott az egészből valami, ami Hollywood csillogó világára emlékeztethetné a nézőket.
Az est házigazdája Steve Martin volt, aki mindent megtett, hogy jó hangulatot csempésszen be a gálába, sokkal jobb humora volt, mint a tavalyi házigazda Billy Crystalnak, de az ő jobbnál jobb beszólásai sem tudták feldobni teljesen a műsort. A színésznők szinte kivétel nélkül pánt nélküli nagyestélyikben jelentek meg, a színészek pedig többnyire Armani-öltönyökben és szmokingokban feszítettek, így például Russell Crowe, Samuel L. Jackson és Joachim Phoenix. A legcsinosabb Angelina Jolie volt a fehér nadrágkösztümjében, a legszebb Julia Roberts és Renée Zellwerger, a legeredetibb Juliette Binoche volt, aki egy '20-as évekbeli összeállításban jelent meg, a legkihívóbb színésznőnek pedig Jennifer Lopez bizonyult, aki egy áttetsző felsőrészű rushakölteményben jelent meg, és így látszottak a mellei.
Az első díjat, a művészeti rendezés Oscarját a Tigris és Sárkány c. Taiwan-i film nyerte, amely film ettől kezdve komoly versengésbe indult a Gladiátorral, "a legtöbb Oscar-nyertes" film képzeletbeli címéért. Russell Crowe meg is jegyezte az első Gladiátor-díjazásnál, hogy "nézd, a végül még mi is nyerünk valamit" (nem szó szerinti fordításban), és csak akkor nyugodott meg végre, amikor az est végén ő is megkapta a legjobb férfi főszerepnek szóló díjat, és a Gladiátor lett a legjobb film a mezőnyben. Ang Lee és csapata (Tigris és Sárkány) kicsit túl magabiztosan várta a díjesőt a 10 darab Oscar-jelölés után, és az is szokatlan, hogy a kínai nyelvű filmet nemcsak a "legjobb nem angol nyelvű film" kategóriában, hanem a "legjobb film" kategóriában is jelölték. Anélkül, hogy politikai spekulációt sejtenénk az Oscar mögött, megjegyeznénk, hogy idén először Kína is közvetítette a gálát, és a filmstúdióknak, a filmeknek, illetve az Oscar-szervezőknek nem mindegy, hogy jövőre hány millióval többen nézhetik a hollywood-i promóciós ünnepséget.
Végül a Gladiátor 5:4-re megverte a Tigris és Sárkányt, Ang Lee nagy csalódottságára. Ridley Scott is csalódott volt, mert bár tarolt a Gladiátor, amelynek rendezője volt, mégsem ő nyerte a legjobb rendezői díjat, mivel azt Steven Sodenbergh elhappolta előle, az Erin Brockovich c. Julia Roberts-film rendezéséért.
Julia Roberts - a hírek szerint - sokat lobbizott már a Golden Globe-díjért is (ami köztudottan az Oscar előszobája), és az Oscarért is sok fogadásra eljárt, de ettől függetlenül igazán megérdemelte az Oscart az Erin Brockovichért, amiben egy újfajta szerepkörben (nyomulós, háromgyermekes, okos családanya) mutatkozott. Amikor Julia nevét olvasta fel Kevin Spacey, nem látszott meglepettnek a színésznő, mindenesetre annyira boldog volt, hogy alig akart lejönni a színpadról. Ez az Oscar róla szólt, a Gladiátorról és Russell Crowe-ról.
Az est leginkább azért tűnt üresnek, mert nagyon kevés sztárt láthattunk a széksorokban. Az érthető, hogy a szakításuk után Meg Ryan nem tartott Russell Crowe-val az ünnepségre, de hol volt Mel Gibson, Robert de Niro, Meryl Streep, Tim Robbins, és a többi nagy sztár? Mi azt tippeljük, hogy lehetséges, hogy a májusra tervezett általános hollywood-i színész-sztrájk kavart bele az Oscar-gálába, és így fordulhatott elő, hogy szigorúan csak a jelöltek jelentek meg az ünnepségen. A "vörös szőnyeg"-nek nevezett bevonulási időben elég kevés színésszel beszélgettek a riporterek, és szinte egyik színészről sem hallhattunk háttér-információkat a műsor során.
A legjobb betétdalra jelölt Björk-öt megpróbálta a riporter szóra bírni, de aztán nem nagyon sikerült, így megmaradtak abban, hogy csinos az énekesnő ruhája. Björk egy hattyúnak öltözött a gálára (az egyik barátja tervezte a jelmezét), és nagyon különlegesen nézett ki a ruhájában. A műsorban elénekelte az "I've Seen It All"-t, a Táncos a Sötétben című Lars Von Trier-film dalát, és bár nem ő nyert ebben a kategóriában, ő volt az est legjobb előadója. A gálát egyébként 800 millióan nézték összesen a világon.
Steve Martin megjegyezte, hogy milyen érdekes, míg régen azt mondták be a boríték felnyitása után, hogy "The winner is (az Oscart nyerte)...", addig az elmúlt pár évben már azt mondják, hogy "The Oscar goes to (az Oscart kapja)...", ezzel is jelezve, hogy ez nem egy verseny, itt minden jelölt már eleve nyertesnek tekinthető. Ez valószínűleg így van, de a Gladiátor és a Tigris és Sárkány mégiscsak ellenfélként gyűjtötték be sorra a szobraikat. Az viszont egy eléggé jó tendencia, hogy idén már nem az történt, hogy egy "nagy film" vitte el a díjak nagy részét (mint annak idején a Titanic, a Rettenthetetlen, vagy a Szerelmes Shakespeare), hanem megoszlottak a díjak több film között. Idén nem voltak nagy meglepetések, általában bejöttek a találgatások az egyes díjak nyerteseire, talán csak a legjobb rendezői díjat tippelték volna többen Ridley Scottnak.
Szóval lezajlott az idei Oscar-díjkiosztó ünnepség, nem volt túlságosan ünnepi hangulata, de zökkenőmentesen és kiszámítottan haladt a show, és a végén a nyertesek és a kevésbé nyertesek együtt fogyaszthatták el a gála-vacsit, a kaviárt és langusztát.

-lido-




Tigris és Sárkány
10: 4 (10 jelölésből 4 díj)

-------

Gladiátor
12:5 (12 jelölésből 5 díj)

-------
Tigris és Sárkány-Gladiátor
4:5 (5:4 a Gladiátor javára..)

-------------------------

Traffic :3 díj
-------

Erin Brockovich: 2díj
-------
PS: Julia Roberts 1 díj ...
-------


Oscar 2007

Oscar 2006

Oscar 2005

Oscar 2004

Oscar 2003

Oscar 2002

Oscar 2000

Oscar 1999