csapnivalóhome




 
6. A TITANIC
A „Titanic" 93 - ban indult, mint Titanic Nemzetközi Filmjelenlét Fesztivál.

a Toldi bejáratánál

Ma már úgy véli Horváth György, a fõszervezõ, hogy jövõre talán kicsit lerövidíthetik a nevét, hiszen mindenki pontosan tudja, mirõl van szó. Eredetileg a süllyedõ, vagy elsüllyedt hajó, amin a zenekar folyamatosan játszik tovább, minden bizonnyal hordozott magában valami Horváth Györgyoptimizmus - mentességet, de az elmúlt öt év kitartó munkája  meghozta a gyümölcsét, ma, ha valaki rágondol a Titanic -ra a legjobb dolgok jutnak eszébe. Márkás fesztivál, amikor jegyet váltasz egy -egy elõadásra, pont olyan, mintha egy repülõjegyet vennél, hiszen olyan filmeket látsz, amikhez máshol, vagy máskor kellene lenned. Csak példaként, a Shop - stop /Clerks, és késõbb a Shop-show /Mall rats , de éppígy a Majd megdöglik érte is Titanic - os film volt, és mozikban csak késõbb jelentek meg. Vagy Al Pacino III. Richard nyomában címû filmje éppígy.

Az egy más kérdés viszont, hogy ezt soha többet nem is lehetett látni, pedig egyszerû eszközökkel ugyanazt csinálta meg N.Y. utcáin Al Pacino, amit a III. Richard címû filmben láthattunk, csak itt egyrészt láthattuk, hogyan rendez Al, hogyan gondolkodik, és azt is, hogy hogyan reagál baseball sapkájában, amikor a N.Y. - i rendõrök leállíttatják a kamerát, mert nincs olyan, hogy engedély nélküli forgatás, N.Y. ilyen, a filmfõiskolásoknak is ki van jelölve az a pár háztömbnyi terület, ahol megtehetik ezt ingyen. 


Szóval nagyon izgi tud lenni egy Titanic. Idén, a hatodikon egyebek közt Spike Jonze klipjeibõl is láthattok, aki a Beastie Boys Sbotage -t készítette, hol máshol talcsizol össze ilyen ajánlattal, hogy besétálsz és megnézed? Maga Horváth György kérdésünkre, hogy ha csak egyet ajánlhat, akkor melyiket, a Bérgyilkos-t jelölte meg, (Kazah - francia film). 

Titanic valójában elõször történik három valódi helyszínen, Broadway, Örökmozgó és Toldi.
A jegyek szépen elfogynak minden nap. Horváth Györgyöt egyszer már láthattuk „ilyen „ három -mozis akcióban, a kicsit kakukktojás 27. filmszemlét ugyanis õ szervezte, és olyan is volt, olyan profi. Az volt a terve, (és meg is csinálta), hogy behozza a filmszemlét a belvárosba, Puskin, Broadway, Uránia és a Szlovák követség.

És nemcsak hogy behozta, hanem a közönség felé is sokkal nyitottabb volt, sõt, a bemutatott filmek felé is. A 28. -at már megint nem õ csinálta, de a Titanicban rendesen délután a Toldi moziban
megvalósíthatja, amit az általa alapított Filmjelenlét alapítvány zászlójára tûzött mint célt, az embereket odacsalogatni a profi és profin vegyes filmekre. Gyakorlatilag õ maga csinálja az egész éves munkát 4-5 fõs kis stábjával, akik olyankor nem kapnak fizetést. Bécsi Biennálé, London, Berlin, Cannes, ezeket a fesztiválokat menetrendszerûen meg kell látogatniuk, hogy megfigyeljék, mi a mozgás, de közben minden újságot elolvasnak, és minden fesztiválról és filmrõl tudnak. 
Toldiban
Aztán, úgy április környékén tartanak egy kick -off meetinget, hogy az adott évben mi lesz, és kezdõdhet a kör, , 80 - 100 filmet meghívnak, mostanra az európai forgalmazók már elismerik a Titanic-ot, tudják, hogy az a filmjeiknek csak jót tesz, és így lényegesen gördülékenyebben mennek a dolgok, egy ilyen jó renomé kivívása ténylegesen éveket igényel. Aztán összerakják a fesztivál évkönyvét, a finom szagú friss katalógust, ami gyakorlatilag egy komoly magazin 64 oldalon, tele infókkal olyan filmekrõl is, amikkel kapcsolatban kicsit több utánajárás szükséges. A filmek zömét nagyon betáblázták idõbeosztás tekintetében,  van, amelyik csak 2 napot tölthet nálunk, és repítik is tovább, mert nagy a világ, amibõl a Titanic egy jó kis reprezentatív képet ad nekünk, vagyis az ismereteink, moziélményeink közelítenek ahhoz, amit más országokban a komolyabb feje tudhatnak magukénak. Kérünk titeket, hogy ezúttal se habozzatok rátapintani egy eMIL gombra, és üzenjétek meg, mi jót láttatok, és ahogy szoktuk, cserébe mi is vissza üzenünk. Ja, és még egy vicces hír, Állítólag a Balázs Béla Stúdió Alapítvány, épp most bocsátotta el Horváth Györgyöt a Toldi mozi élérõl, (Horváth György és a BBS is ugyanezt állította) de túl vicces volt a hír, hogy komolyan elõadjuk nektek, hiszen egy ilyen fesztivál idején illetve révén a szervezõ mozi - igazgatók ázsiója általában meredeken felfelé szokott ívelni, csak megnõ az értékük és nem csökken. (JP)

oldal: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12